پیشنهاد مصر به حماس برای تحویل نوار غزه

39

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وقایع یمن به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأتی از سازمان اطلاعات مصر که جمعه هفته گذشته وارد نوار غزه شده بود، دیروز (یکشنبه) به رام‌الله رفت و با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کرد.

محمود عباس در این دیدار در جریان اقدامات مصر درباره مسأله فلسطین، بویژه در سایه چالش‌ها و خطرات کنونی قرار گرفت.

پس از دیدار با عباس، هیأت مصری دیداری با سران جنبش فتح داشت که طی آن نتایج نشست‌هایش با رهبران حماس در غزه، مذاکرات درباره پایان اختلافات، آشتی و تثبیت توافق‌های آشتی با طرف اسرائیلی تشریح شد.

روزنامه «الشرق‌الاوسط» به نقل از منابع آگاه نوشت، هیأت مصری در دیدار با رهبران حماس به آنها پیشنهاد تحویل نوار غزه و در مرحله بعد دعوت به تشکیل دولت وحدت ملی و اجرای انتخابات را داده است.

بهجت

حماس از سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را به دست دارد و همواره بر آشتی داخلی تاکید کرده است. در سال ۲۰۱۴ با هدف کم شدن اختلافات، دولتی تحت عنوان دولت توافق ملی تشکیل شد اما این توافق در عمل راه به جائی نبرد.

مصر طی پنج سال گذشته (پس از پایان جنگ ۲۰۱۴ علیه غزه) چندین بار میان گروه‌های فلسطینی برای حل اختلافات میانجی‌گری کرده اما همه آنها بدون تحقق نتیجه مثبت به پایان رسیده است.

حماس و فتح در جدیدترین توافق آشتی، در اکتبر ۲۰۱۷ با یکدیگر توافقی امضا کردند اما این توافق به دلیل اختلافات بر سر چند مورد از جمله در دست گرفتن کنترل غزه توسط دولت وفاق ملی به نتیجه نرسید.

حماس در بیانیه‌ای پس از دیدار با هیأت مصری اعلام کرد با تحویل با رویکردی مثبت برخورد داشته است. رهبران حماس در دیدار با هیأت مصری به اطلاع این هیأت رساندند، مقاومت فلسطین جز به شکست محاصره غزه راضی نخواهد شد.

حماس ضمن اعلام اینکه موضعی مثبت برای تحقق وحدت ملی ارائه داده، تصریح کرد، خطرهای بسیاری مسأله فلسطین و منطقه را تهدید می کند و موضع فلسطینی‌ها بر پایه وحدت برای مقابله با این خطرات و در رأس آنها «معامله قرن» و «نشست بحرین» اهمیت زیادی دارد (جزئیات بیشتر).

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.