اسرائیل مانع ورود دو نماینده مسلمان کنگره شد

45

اسرائیل از ورود دو نماینده دمکرات کنگره آمریکا به خاک خود جلوگیری کرد. زیپی هوتوولی، معاون وزیر امور خارجه اسرائیل، پنج‌شنبه ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) در مصاحبه با رادیو اسرائیل گفت که دولت اسرائیل با سفر دو نماینده، رشیده طلیب و الهان عمر، به این کشور مخالف است. او افزود که این با سیاستی سازگاری دارد که از ورود کسانی که طرفدار بایکوت اسرائیل هستند جلوگیری به عمل می‌آورد. دو سیاستمدار مسلمان آمریکایی می‌خواستند آخر هفته جاری از اسرائیل و مناطق فلسطینی‌نشین دیدن کنند. این دو از کارزاری بین‌المللی با شعار بایکوت و تحریم اسرائیل حمایت می‌کنند. طبق قانونی که در سال ۲۰۱۷ در اسرائیل به تصویب رسیده، دولت این کشور می‌تواند مانع ورود طرفداران این کارزار به اسرائیل شود.

بهجت

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اندک زمانی پیش از این در توییتی نوشته بود که دادن اجازه ورود به معنای "ضعف بزرگ" خواهد بود. ترامپ نوشته بود: «آن‌ها از اسرائیل و تمامی یهودیان متنفرند» و چیزی وجود ندارد که بتواند تغییری در رفتار آن‌ها به وجود بیاورد. «آن‌ها موجب شرمساری هستند!» توییت ترامپ به عنوان عامل تحریک کننده برای جلوگیری از ورود دو نماینده شناخته شده است. سفیر اسرائیل در آمریکا، ران درمر، در ماه ژوئیه تصریح کرده بود که اسرائیل مانع سفر هیچ یک از نمایندگان کنگره به این کشور نخواهد شد. در مورد الهان عمر چندین بار بحث و جدل به راه افتاده بود. او متهم شده بود به اینکه سخنانی ضد یهودی بر زبان آورده است. عمر در پی آن عذرخواهی کرده بود. رئیس جمهور آمریکا پس از سخنرانی‌ای که عمر در میانه ماه مارس در برابر شورای روابط آمریکایی – اسلامی‌داشت، در توییتر به او حمله کرد.

رشیده طلیب از طرح یک حکومت برای فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها حمایت می‌کند. او پس از مصاحبه‌ای که در ماه مه داشت مورد انتقاد قرار گرفت. در این مصاحبه او گفته بود که پیشینیان او پس از هولوکاست "بندری مطمئن" به یهودیان عرضه کرده بودند. اما هم پژوهشگران اسرائیلی و هم دانشمندان فلسطینی این حرف او را نادرست خوانده‌اند. الهان عمر از تصمیم اسرائیل مبنی بر جلوگیری از ورود او و همکارش به خاک این کشور به شدت انتقاد کرد. او این تصمیم را "توهین به ارزش‌های دمکراتیک" خواند. عمر که عضو کمیته امور خارجه کنگره آمریکاست، در بیانیه‌ای گفت که اسرائیل به عنوان "تنها دموکراسی خاورمیانه" شهرت دارد و با وجود این چنین تصمیمی گرفته و آن هم در رابطه با نمایندگانی که از کشور متحدش می‌آیند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.