مذاکره آنکارا با بغداد برای بازگرداندن عناصر ترکیه‌ای داعش

30

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وقایع یمن به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابعی در وزارت خارجه ترکیه از مذاکرات این کشور با عراق بر سر عناصر داعش خبر دادند.

پایگاه خبری «المعلومه» به نقل از این منابع گزارش داد که این مذکرات برای بازگشت زنان و کودکان ترکیه‌ای است که همسران و پدران آنان، وابسته به گروه تروریستی داعش هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وقایع یمن به نقل از این منابع، دستکم ۴۰۰ زن و ۲۸۰ کودک ترکیه‌ای از عناصر داعش در اردوگاه‌ها و زندانهای داخل خاک عراق زندگی می‌کنند.

منابع مذکور تصریح کردند که حدود ۲۵۰ کودک داعشی به ترکیه بازگشته‌اند و در حال روان‌درمانی هستند.

بهجت

بنا بر این گزارش، مسئولان عراقی شاید اجازه دهند که زنان و کودکان داعشی به ترکیه بازگردند، ولی بعید است که بغاد ۳۰۰ عنصر ترکیه‌ای عضو داعش را تحویل آنکارا دهد.

در همین ارتباط، «ویسل ار اوغلو» نماینده ویژه رئیس جمهور ترکیه در امور عراق چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه جاری اعلام کرد که با «جمال العادلی» وزیر منابع آبی عراق، ‌کارگروه مشترک در رابطه به مساله آب تشکیل داده است.

اوغلو گفت که در سفر اخیرش به بغداد با مسئولان بلندپایه عراقی درباره گسترش روابط دو کشور بحث و گفت‌وگو کرده است.

فرستاده ویژه رجب طیب اردوغان به عراق اظهار داشت که «در خصوص مساله آب با وزیر منابع آبی عراق، کارگروه مشترک تشکیل داده و درباره چگونگی گسترش روابط دوستانه و تقویت همکاری‌ها رایزنی کردیم».

مقامات عراقی بارها اعلام کردند که تمرکز دولت این کشور به ریاست عادل عبدالمهدی روی توسعه روابط به کشورهای همسایه است و به نظر می‎رسد که تصمیم بغداد برای تقویت روابط با آنکارا در چارچوب همین سیاست خارجی دولت عبدالمهدی باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.