تجار عراقی آماده صادرات کالاهای تحریمی بدون سود به ایران هستند

4

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وقایع یمن به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، صادق هاشم فاضل صبح امروز در نشست با رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه که در هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه در گذشته نیز به استان کرمانشاه سفر کرده است اظهار داشت: در سفرهای قبلی تفاهم‌نامه‌هایی برای توسعه و تکمیل روابط تجاری بین ایران و بابل امضا شده است.

وی با اشاره به اینکه استان بابل با بیش از دو میلیون نفر جمعیت در مرکز عراق و ۱۰۰ کیلومتری بغداد واقع شده است عنوان کرد: این استان با استان کربلا ۴۰ کیلومتر و با نجف ۶۰ کیلومتر فاصله دارد و این استان جایگاه و موقعیت استراتژیکی در قلب عراق دارد.

هاشم فاضل با بیان اینکه همین مزیت‌ها بابل را به مرکز تجارت‌های عمده با سایر استان‌های عراق شده است گفت: این استان به مرکز تجاری استان‌های مرکزی عراق تبدیل شده و در گذشته نیز استان صنعتی اول عراق بوده است و در بخش کشاورزی نیز ظرفیت‌های ویژه‌ای دارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان بابل عراق با اشاره به اینکه بابل اکنون رتبه دوم تولید خرما و رتبه نخست تولید ذرت را دارد افزود: این استان از استان‌های تاریخی و با قدمت بیش از ۵۰۰۰ سال است.

وی با بیان اینکه در سفر اخیر رئیس جمهور ایران به عراق هدف مذاکرات برای افزایش مراودات تجاری بین دو کشور تا سقف ۲۰ میلیارد دلار مشخص بود عنوان کرد: میزان تبادلات تجاری ایران به عراق در تمام زمینه‌ها ۱۲ میلیارد دلار است که ۹ میلیارد دلار مربوط به کالاهای مصرفی و مابقی نیز مربوط به نفت، گاز، برق و گردشگری بوده است.

هاشم فاضل با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی بابل و عراق برای تحقق این اهداف اراده دارد و دلیل حضور در استان کرمانشاه نیز همین موضوع است گفت: هرچند از قبل آگاهی نسبت به استان کرمانشاه وجود داشت اما با بازدید از واحدهای صنعتی، ساختمانی و تولیدی استان در روز گذشته نسبت به توانمندی‌های استان و سطح تکنولوژی در زمینه تولید اطمینان حاصل شد.

وی با بیان اینکه اهداف مشخصی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور وضع شده است بیان کرد: در سفر اخیر رئیس جمهور ایران به عراق توافقات کلی در برخی از زمینه‌ها انجام شد که یکی از آن‌ها ایجاد سه منطقه آزاد مشترک مرزی در شمال، جنوب و مرکز بود.

هاشم فاضل افزود: اتاق بازرگانی بابل به همراه سایر اتاق‌های بازرگانی به دنبال فشار آوردن به حکومت خود هستیم که این طرح به طور حتم اجرایی شود و موقعیت‌های دقیق این سه مرکز تجاری به مساحت‌های پیشنهادی به بهترین نحو انتخاب و فعال شود.

بهجت

جزئیات جدید از تفاهم‌نامه‌ ‌بین ایران و عراق / حذف روادید سفر اربعین و بازگشایی مرز خسرویبازگشایی مرز خسروی و لغو روادید بین ایران و عراقبورس کالای مشترک، گامی برای توسعه تجارت ایران و عراق

رئیس اتاق بازرگانی بابل عراق با بیان اینکه در جلسه‌ای با حضور نمایندگان اقتصادی و تجاری ایران و عراق به دو نکته اساسی از جمله صادرات مجدد به جمهوری اسلامی ایران تأکید شد گفت: پیشنهاد شد صادرات کالاهای مورد نیاز ایران که تحریم است از طریق عراق انجام شود.

وی با اشاره به اینکه براساس توافقات این صادرات از طریق تجار عراقی انجام و به طور مجدد به ایران صادر می‌شود افزود: در این زمینه مشکل قانونی نیز وجود دارد و در عراق صادرات مجدد بدون سود ممنوع است اما ما به دلیل توسعه روابط پذیرفتیم که تنها نقش واردکننده را ایفا کنیم و صادرات مجدد کالاهای تحریمی بدون سود به ایران انجام شود.

هاشم فاضل با بیان اینکه در حال مذاکره با حکومت و پارلمان عراق برای رفع این مشکل قانونی هستیم گفت: این فرایند به سود هر دو کشور ایران و عراق است زیرا به ایفای نقش واردات کالا در عراق کمک می‌کند که این موضوع مدتی کمرنگ بوده است و از طرفی کالاهای مورد نیاز ایران به سهولت تأمین می‌شود.

وی به امکان تولید و مونتاژ توسط تجار ایرانی در داخل خاک عراق، جابه‌جا کردن خطوط تولید از ایران به عراقی‌ها و ایجاد کارخانه‌های جدید در عراق اشاره کرد و گفت: این طرح در صورت اجرا شدن به نفع دو طرف ایران و عراق است و کمک می‌کند بخشی از تولید در داخل خاک عراق انجام شود.

هاشم فاضل با اشاره به اینکه در این صورت نیروهای کارگر ماهر عراق به کار گرفته می‌شوند افزود: این طرح به طور قطع به سود و مصلحت تاجر ایرانی نیز است و دسترسی مستقیم به بازار هدف دارد.

رئیس اتاق بازرگانی بابل عراق بیان کرد: با این طرح تاجر ایرانی می‌تواند بدون رقیب و مشکلات تبادل کالا و ارز فعالیت داشته باشد و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد زیرا علاوه بر رهایی از تعرفه‌های گمرکی هزینه‌های حمل و نقل نیز کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه استفاده از قانون سرمایه‌گذاری عراق سال ۲۰۱۶ مبنی بر معافیت مالیاتی تولیدکنندگان خارجی در عراق به مدت ۲۰ سال از دیگر مزایای این طرح برای تجار ایرانی است افزود: تضمین خروج سود و سرمایه اولیه به هر نقطه‌ای که تاجر ایرانی مایل باشد نیز از مزایای این طرح برای ایران است.

هاشم فاضل با اشاره به اینکه آمادگی لازم برای معرفی تاجر و شریک عراقی به تاجران ایرانی وجود دارد عنوان کرد: روابط بسیار قوی مردم و مسئولان را بین دو کشور به هم پیوند داده است و اشتراکات بسیار زیاد مذهبی و اجتماعی وجود دارد و بسیاری از تجار و فعالان اقتصادی عراقی در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و منافع اقتصادی دارند.

وی بیان کرد: امید دارم نتایج این سفرها برای دو کشور مثبت باشد و هیئت همراه من نیز مایل هستند که به نتیجه و توافق مطلوب برسند و نمایندگی کسب کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.