عربستان در خرید اسلحه رکوردار شد

3

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وقایع یمن به نقل از خبرگزاری برنا، روزنامه گاردین چاپ انگلیس در گزارشی مدعی شد که از زمان آغاز حضور عربستان سعودی در جنگ یمن در سال ۲۰۱۵ میلادی، این کشور به بزرگترین وارد کننده اسلحه در دنیا تبدیل شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که عربستان به دلیل درگیری در جنگ یمن در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۷۰ میلیارد دلار صرف خرید سلاح کرده است که این میزان حدود ۹ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است.

بهجت

به نوشته گاردین، آمریکا بزرگترین صادر کننده سلاح به عربستان به شمار می‌رود به گونه‌ای که از سال ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۸ میلادی حدود ۷۰ درصد از بازار سلاح عربستان در اختیار آمریکا بوده است.

مناقشات نظامی و سیاسی در یمن میان دولت و مبارزان حوثی از جنبش شیعه "انصار الله" از سال ۲۰۱۴ ادامه دارد. از مارس ۲۰۱۵، ائتلاف نظامی کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی، از دولت یمن به رهبری عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مورد قبول جامعه بین المللی حمایت می کند. در دسامبر ۲۰۱۸، طرفین درگیری در یمن برای اولین بار در طی چند سال، تحت حمایت سازمان ملل متحد در سوئد پای میز مذاکره نشستند. طی این نشست تعدادی موافقتنامه مهم، به ویژه در مورد مبادله زندانیان، آتش بس در شهر بندری حدیده در کنار دریای سرخ و تحت کنترل سازمان ملل درآمدن این شهر حاصل شد. به نظر می رسد ، ایران از حوثی هایی که صنعا پایتخت یمن و بخش قابل توجهی از کشور را تحت کنترل دارند ، پشتیبانی می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.