سعودی و حمایت از «تروریسم جهانی»

13

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وقایع یمن به نقل از افکارنیوز،

مدتی است که مقامات عربستان سعودی با اتخاذ مواضع مختلف خود را حامی صلح در منطقه جلوه داده و ژست حقوق بشری به خود می گیرند تا شاید از این رهگذر بتوانند بر سیاهه جنایت های خود به عنوان یکی از حامیان اصلی و اساسی «تروریسم جهانی» سرپوش بگذارند.

اخبار بین‌الملل– سعودی ها همچنین با دادن آدرس غلط به افکار عمومی تلاش می کنند تا جمهوری اسلامی ایران و گروه های مقاومت در سطح منطقه را عامل ترویج تروریسم معرفی کنند تا بدین‌ترتیب، افکار عمومی بر جنایت هایشان در نقاط مختلف متمرکز نشوند. این تلاش مذبوحانه عربستان سعودی درحالی است که درحال حاضر دیگر کمتر کسی در ترویج فرهنگ «ترور و تروریسم»، «افراطی گری»، «وهابیت» و «خشونت‌گرایی» توسط خاندان آل سعود تشکیک می کند.

حمایت از داعش و القاعده

درحال حاضر عربستان سعودی عامل کشتار مردم یمن، عراق، سوریه، فلسطین و حتی لبنان محسوب می شود، چراکه حمایت های آن از گروه های تروریستی طی سال های اخیر دامنه وسیعی پیدا کرده و ابعاد فراتری به خود گرفته است. حمایت از گروه تروریستی ـــ تکفیری داعش یکی از تاریک‌ترین نقاط در سیاهه جنایت های سعودی محسوب می شود. حمایت از این گروه تروریستی طی سال های اخیر به ویژه در سوریه و عراق موجب کشته شدن هزاران تَن از غیرنظامیان ازجمله زنان و کودکان شد.

حمایت از گروه القاعده نیز از جمله دیگر نقاط تاریک در کارنامه حمایت از تروریسمِ عربستان سعودی به شمار می رود. اسناد دیپلماتیک فاش شده از سفارت قطر در واشنگتن در تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۱۶، حمایت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و محمد بن زاید ولیعهد امارات از برخی سرکردگان تروریست های القاعده و داعش در یمن را نشان داد. طبق این اسناد، دو ولیعهد عربستان و امارات از بن سلمان و بن زاید با علی ابکر الحسن و عبدالله فیصل الاهدل از افراد مرتبط با سازمان تروریستی القاعده است، ارتباط مداوم داشته اند.

در این اسناد جزئیاتی از فعالیت های دو فرمانده سازمان القاعده و همچنین کمک های مالی مستقیم از سوی خالد بن علی بن عبدالله الحمیدان رئیس سازمان اطلاعات عربستان، به علی ابکر برای خرید ملزومات و ارائه آن به اعضای داعش آورده شده است. درست به همین دلیل است که از عربستان سعودی به عنوان پدر تروریست ها یاد می شود.

درهمین حال، پروفسور «شیرین هانتر» استاد دانشگاه جورج تاون امریکا و عضو شورای روابط خارجی آمریکا از ایدئولوژی وهابیتِ عربستان سعودی به عنوان عامل اصلی شکل گیری تروریست های تکفیری داعش یاد می کند و می گوید: «ریشه داعش که نتیجه افکار تکفیری منشعب از وهابیت است».

دفاع تمام قد از «تروریسم دولتی»

علاوه بر آنچه که گفته شد، عربستان سعودی همواره طی دهه‌های گذشته حامی تمام قد رژیم صهیونیستی به عنوان مصداق بارز ترویج «تروریسم دولتی» بوده است. عادی سازی روابط عربستان سعودی با اسرائیل در مقایسه با دیگر کشورهای عربی، با سرعت بیشتری در جریان است و این همان مسأله ای است که صهیونیستها نیز بارها و در مناسبت های مختلف بدون اشاره مستقیم به عربستان، بدان اشاره کرده اند.

به عنوان نمونه، می توان به اظهارات اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی اشاره کرد که در سخنانی اذعان کرد: «اسرائیل حداقل با ۶ کشور عربی ارتباط دارد و عادی سازی روابط با آن ها به صورت گام به گام ادامه دارد». علاوه براین، سلسله دیدارهای متعدد محرمانه میان مقامات عربستان با رژیم صهیونیستی، حاکی از همراهی خاندان سعودی با مصداق بارز تروریسم دولتی  یعنی رژیم صهیونیستی در جهان است.

درهمین ارتباط، در حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر «نیویورک» آمریکا بود که «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی عربستان به صورت محرمانه با «اسرائیل کاتز» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی دیدار و گفتگو کرد. این درحالی است که مقامات سعودی و صهیونیست پیشتر نیز دیدارهایی را در سطوح عالی به صورت محرمانه برگزار کرده بودند.

بهجت

مراودات و مبادلات تجاری و نظامی میان رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی نیز از جمله دیگر عرصه های روابط تنگاتنگ دو طرف به شمار می رود؛ مسأله ای که موجب شده تا صهیونیست ها در کشتار و جنایت علیه فلسطینیان جسارت بیشتری پیدا کنند. براساس آنچه که گفته شد، بدون شک مقامات عربستان سعودی با دفاع تمام قد از تروریسمِ دولتی رژیم صهیونیستی بیشترین نقش را در تداوم اقدامات تروریستی این رژیم در اراضی اشغالی علیه فلسطینیان دارند.

تشکیل ائتلاف تروریستی علیه مردم یمن

یکی دیگر از کارنامه سراسر سیاه عربستان سعودی در ترویج تروریسم و افراطی گری در منطقه و جهان به تشکیل ائتلاف تروریستی علیه مردم بی دفاع و بی گناه یمن محسوب می شود. در سال ۲۰۱۵ بود که عربستان سعودی ائتلافی متشکل از ۱۷ کشور را برای حمله غیرقانونی و وحشیانه به یمن تشکیل داد. از آن زمان تاکنون سعودیها ده‌ها هزار نفر در یمن را به شهادت رسانده و صدها تَن دیگر را نیز به انحاء مختلف زخمی کرده اند.

حملات متجاوزانه عربستان سعودی به مردم بی گناه یمن در قالب یک ائتلاف تروریستی و غیرقانونی تاکنون ضربات مهلکی را به فقیرترین کشور عربی وارد آورده است. سعودیها در جریان تجاوزگری های چندین و چند ساله خود در یمن حتی بدیهی ترین اصول اخلاقی و انسانی را زیر پای گذاشته و تمامی مراکز درمانی را نیز بمباران کردند. این مسأله موجب شده تا ۸۰ درصد از مراکز درمانی در یمن از ارائه خدمات پزشکی عاجز باشند.

این ها تنها نمونه کوچکی از سلسله جنایت های عربستان سعودی در یمن محسوب می‌شود. این سلسله جنایت ها علیه مردم بی دفاع و بی گناه یمن درحالی است که حتی در سال ۱۳۹۵ «بان کی مون» دبیرکل وقت سازمان ملل متحد، عربستان سعودی را در لیست ناقض حقوق کودکان یمنی قرار داد اما تهدید مقامات سعودی به قطع کمک های مالی به سازمان ملل موجب عقب نشینی بان کی مون از تصمیم خود شد.

بر این اساس، آنچه که امروز در یمن می گذرد، مصداق بار اقدامات تروریستی که سعودیها مرتکب می شوند و در کمال وقاحت دیگران از جمله جمهوری اسلامی ایران را متهم به حمایت از تروریسم جهانی می کنند! نکته تعجب آمیزتر آنجاست که آن ها خود را منادی صلح در یمن معرفی می کنند. این اظهارنظر مضحک چندی پیش توسط «عادل الجبیر» بیان شد!

حمایت از گروهک تروریستی منافقین و رژیم بعثی

درحال حاضر سابقه فعالیت های تروریستی گروهک منافقین بر هیچکس پوشیده نیست؛ گروهکی که دستانش به خون هزاران تَن از ایرانیان در سال های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی آغشته شده است. با این حال، عربستان سعودی یکی از حامیان اصلی و اساسی منافقین است و در عین حال خود را منادی صلح خطاب می کند و دیگران را به حمایت از تروریسم متهم!

درهمین ارتباط، سال گذشته بود که «رادیو اوستن نروژ» در گزارشی از وجود هماهنگی وسیع میان گروهک تروریستی منافقین و دو رژیم عربستان و صهیونیستی پرده برداشت. در این گزارش آمده است: «سفارت عربستان درفرانسه همه  هزینه های مالی برگزاری کنفرانس سالیانه گروهک تروریستی منافقین در پاریس را پرداخت می کند». در گزارش مذکور همچنین به نشست سال قبل منافقین در فرانسه اشاره و تأکید شده است: «عربستان با یک هیئت بلندپایه به ریاست سلمان الانصاری مشاور محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در این کنفرانس حضور داشت.

این درحالی است که سعودیها به حمایت از بقایای رژیم بعثی در عراق نیز ادامه می دهند. در راستای همین تلاش‌های مذبوحانه، منابع رسانه‌ای اعلام کردند که «خالد بن فیصل آل‌سعود» سفیر عربستان سعودی در کشور اردن با «رغد صدام» فرزند صدام معدوم در شهر «امان» پایتخت این کشور دیدار و گفتگو کرده است. دو طرف در جریان دیدار مذکور درباره آخرین تحولات عراق و چگونگی موج‌سواری بر مطالبات مردمی به منظور تحریک بیشتر معترضان علیه دولت بغداد و ایجاد آشوب و هرج‌ومرج در عراق، بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

اما نکته قابل تأمل درخصوص این دیدار، آن است که گفته می‌شود سفیر عربستان سعودی در اردن دعوتنامه‌ای را در اختیار «رغد صدام» قرار داده که طی آن از وی خواسته شده تا در نشستی درباره عراق که قرار است در ریاض برگزار شود، شرکت کند. یک منبع اردنی که نخواست نامش فاش شود، در این خصوص گفته است: «عربستان سعودی از رغد صدام دعوت به عمل آورد تا در نشست ماه آتی میلادی در ریاض که قرار است با محوریت اوضاع عراق برگزار شود، شرکت کند.

آنچه که گفته شد، تنها بخشی کوچک از حمایت های عربستان سعودی از تروریسم در سراسر جهان محسوب می شود و درحال حاضر نیز گزارش های متعددی در خصوص ترویج فرهنگ ترور، تروریسم، وهابیت و افراطی گری توسط عربستان سعودی در آسیای شرقی و آفریقا منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.