توضیح نماینده عراقی درباره مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی از عراق

4

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وقایع یمن به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «کریم علیوی» عضو ائتلاف الفتح پارلمان عراق به مخالفت واشنگتن با تصمیم پارلمان عراق که دولت عبدالمهدی را ملزم به اخراج نظامیان بیگانه از عراق کرده است، واکنش نشان داد.

علیوی در گفت‌و‌گو با بغداد الیوم گفت: «پارلمان در تصویب هر گونه تصمیم یا قانونی از نظام نصف به علاوه یک پیروی می‌کند و جلسه پارلمان که در آن طرح اخراج نیروهای آمریکایی از عراق تصویب شد، به حد نصاب کامل  یعنی همان نصف به علاوه یک رسیده بود».

علیوی گفت: «اظهارات مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا یا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اینکه جلسه پارلمان عراق که در آن تصمیم به اخراج نظامیان آمریکایی گرفته شده غیرقانونی بوده چون نمایندگان کُرد و اهل تسنن در آن نبودند با واقعیت منطق نیست و صرفا تفسیرات شخصی آنها ولا غیر است».

وی با بیان ایکه اعتراض اهل تسنن و کُردها به اخراج نیروهای آمریکایی قوی نیست، گفت: «اخراج نظامیان آمریکایی به قانونی تبدیل شده که در حال پیاده شدن است».

بهجت

پارلمان عراق در پانزدهم دی ماه با صدور تصمیمی رای به خروج نیروهای خارجی و در وهله نخست پنج هزار نظامی آمریکایی مستقر در عراق داده است و  طبق این تصمیم، ماموریت ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا در عراق باید پایان پذیرد.

نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق هم در جلسه رای‌گیری پارلمان این کشور برای تصویب طرح اخراج نیروهای خارجی از کشورش، خواستار خروج فوری نیروهای آمریکایی از عراق شد و گفت : «منفعت عراق و آمریکا ایجاب می‌کند که نیروهای خارجی عراق را ترک کنند».

نمایندگان کُرد و شماری از نمایندگان اهل تسنن در نشست مذکور پارلمان حاضر نشدند. ۱۶۸ عضو از ۳۲۹ عضو پارلمان در جلسه حاضر بودند و برای رسمیت یافتن نشست پارلمان به حضور ۱۶۵ عضو نیاز بود.

آمریکا بامداد سیزدهم دی ماه در یک حمله پهپادی به نزدیک فرودگاه بغداد، سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وابومهدی المهندس نائب رئیس الحشد الشعبی و چند نفر از همرزمانشان را ترور کردند که این جنایت آمریکا با خشم گسترده عراقی‌ها و درخواست آنها برای لغو توافقنامه امنیتی میان بغداد-واشنگتن و خروج نظامیان اشغالگر آمریکایی از کشورشان همراه شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.